Preloader Close
(+90)-212-852-4481
Barbaros Hayrettin Paşa Mah. 1992. Sok. Vetro City Plaza No:16/255 Beylikdüzü / İSTANBUL
18
Eki

Havayolu Taşımacılığı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı son yıllarda teknolojinin gelişmesi, yeni havalimanlarının kurulması ve uçak sayılarında artışla beraber her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.
Havayolu taşımacılığı, iki havalimanı arasında süre olarak diğer ulaşım araçlarına göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşen bir ulaşım türüne denir. Orta ve uzun olarak nitelendirilebilecek mesafeler için daha ideal bir taşıma yöntemi olmasının yanında değerli eşyaların, medikal ürünlerin, çiçek gibi kısa süre içerisinde bozulma etkisi gösterecek ürünlerin taşınması için tercih ediliyor. ”.
 

Denizyolu taşımacılığı ile yapılan ihracat gönderilerinde yine uluslararası kurye firmaları tarafından havayolu taşımacılığı sayesinde gerçekleşmektedir. İhracat işlemlerinde büyük önem arz etmektedir bunun bir diğer sebebi ise numune gönderimleridir. Yine de sıklıkla başvurulan yöntem ise karayolu ile ulaşımdır. Bunun nedenlerini söylemek gerekirse belirleyici olan şey ücret. Devamında teknik alt yapıdan kaynaklanan yetersizlikler kişilerin taşımacılığı karayolu ile yapmayı tercih etmesine neden olmakta.

havayolu taşımacılığı

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Avantajlar

Her ulaşım turunda bulunduğu gibi havayolu ile gerçekleşen taşımacılığın sağladığı avantajları ve mevcut olan dezavantajları mevcuttur. Bu avantajları sıralayacak olursak en üst sırada şüphesiz uçuş süresinin kısa olmasından kaynaklanan hızlı ulaşım seçeneği olmasıdır. Örneğin otobüsün 10 saatlik mesafede taşıma gerçekleştireceği bir noktaya uçaklarla 1 saat gibi bir sürede ulaştırmak istediğiniz ürünlerinizin transferini gerçekleştirebilirsiniz. Tercih nedenlerinin en üst sırası bu yüzden hızlı bir şekilde gerçekleşiyor olmasından kaynaklanır. Diğer taşımacılıklarla bir arada iş yürüterek müşteriye daha kaliteli bir hizmet sunabilir. Havayolu taşımacılığı ile yolladığı ürünleri havalimanından karayolu taşımacılığı ile istediği deposuna teslim ederek müşterisine daha fazla detay sunabilme hakkı elde eder.

  • Müşterilerinin hız beklentisini üst düzeyde karşılayan havayolu taşımacılığının bunun yanında pek çok artısı bulunur. En önemli avantajlarından olan hızlı taşıma ile envanter maliyetinin azalmasına katkı sağlayan sistem, güvenlik anlamında da beklenen performansı sergiler.
  • Pek çok ülkenin tercih ettiği havayolu taşımacılığı avantajlarından birisi de hassas yükleri hasarsız biçimde taşıma olanağı sunmasıdır. Yurt dışından temin etmek istediğiniz hassas bir dijital ürünü havayolu taşımacılığının sunduğu konforlu yolculuk imkanıyla hızlı şekilde teslim alabilirsiniz.
  • Gümrük işlemlerinde kolaylaştırılmış prosedürlerle ilerleyen bu taşımacılık sistemi hızlı işleyen lojistik sistemi sayesinde esnek planlama avantajı sunar.
  • Yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıran uçak kargo sistemi ülkeler arasındaki ticarette sıklıkla tercih edilir. Bozulma riski olan ilaç, aşı gibi tıbbi malzemeler ile birlikte acil ulaştırılması gereken parçalar uçak kargolar ile gönül rahatlığıyla teslim edilir.
  • Gelişen lojistik sektörü ile artık sadece havaalanından havaalanına ulaştırma sunmayan bu taşımacılık sistemi; kapıya kadar teslim etme, ambalajlama, gümrükleme, depolama gibi hizmetler de sunabilir.

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Sağladığı Dezavantajları

En büyük dezavantajı elbette yüksek ücretli bir taşımacılık çeşidi olmasıdır. Uçakların hareket etmelerinde kullandıkları yakıt tüketiminin çok yüksek bir seviyede oluşu taşıma maliyetlerinde ciddi rakamlara ulaşıyor. Havayolu taşımacılığı olanaklarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için ciddi yatırımlar gerekmekte ve bu yatırımların yanında sürekli bir sabit bir gider olarak yüksek bir meblağ gerektirmekte. Bu yüzden havayolu ile yapılacak taşımacılık gerek öncesinde gerektirdiği ciddi alt yapı ihtiyacı gerekse karmaşıklık bakımından en pahalı yöntemlerden birisi konumundadır. Son olarak havayolu ile taşımacılık gerçekleştirmenin dezavantajı ise kargo uçaklarının belirli bir ebatlara sahip olmasından kaynaklanan her ürünün taşımacılığının yapılamıyor olmasıdır. Taşınmasını istediğiniz ürününüzü en kısa sürede istiyorsunuz ve ürününüzün ebatları büyükse bu imkan size sunulamıyor.